про твої права

Аренда недвижимости

Образцы типового договора субаренды или аренды недвижимости, квартиры, договора найма нежилого и жилого помещения, жилья в Украине - права и обязанности квартирантов и арендодателей. Советы, как правильно арендовать квартиру, могут ли квартиранты отобрать квартиру в Украине, как выселить квартирантов с детьми, что значит залог и залоговая сумма при аренде?

Путеводитель по статье

  1. Договор аренды квартиры 

    1.1 Образец договора аренды квартиры

  2. Договор аренды земли

    2.1 Аренда земельного участка

    2.2 Договор аренды земли. Существенные условия и заключение

    2.3 Арендная плата

    2.4 Срок действия  договора аренды и последствия его прекращения

    2.5 Образец договора аренды земли (типовой договора аренды земли)

  3. Договор аренды нежилого помещения
  4. Рейтинг ипотеки на вторичное жилье
  5. Налог при сдаче квартиры в аренду в Украине
  6. Могут ли квартиранты отобрать квартиру в Украине?
  7. Как выселить квартирантов с детьми?
  8. Новостройки в кредит: рейтинг банков
  9. Ремонт в кредит
  10. Новостройки Украины
  11. Как получить квартиру от государства
  12. Как работает риэлтор?
Видео путеводитель
Договор аренды квартиры, помещения и другой недвижимости в Украине

Договор аренды квартиры, помещения и другой недвижимости в Украине

Договор аренды квартиры 

По договору найма (аренды) жилья (квартиры) одна сторона - собственник жилья (наймодатель) передает или обязуется передать другой стороне (нанимателю) жилье для проживания в нем на определенный срок за плату.

Договор найма жилого помещения заключается в письменной форме.

Предметом договора найма жилья могут быть помещения, в частности квартира или ее часть, жилой дом или его часть. Помещение должно быть пригодным для постоянного проживания в нем. Наниматель жилья в многоквартирном доме имеет также право пользования имуществом, которое обслуживает дом.

Сторонами в договоре найма жилья могут быть физические и юридические лица. Если нанимателем является юридическое лицо, оно может использовать жилье лишь для проживания в нем физических лиц.

В случае смены собственника жилья, переданного в аренду (субаренду), к новому собственнику переходят права и обязанности наймодателя.

Обязанности нанимателя жилья:

  1. Наниматель обязан использовать жилье лишь для проживания в нем, обеспечивать сохранность жилья и поддерживать его в надлежащем состоянии.
  2. Наниматель не имеет права проводить переустройство и реконструкцию жилья без согласия наймодателя.
  3. Наниматель обязан своевременно вносить плату за жилье, а также обязан самостоятельно вносить плату за коммунальные услуги, если иное не установлено договором найма.

В договоре найма жилья должны быть указаны лица, которые будут проживать вместе с нанимателем. Эти лица приобретают равные с нанимателем права и обязанности по пользованию жильем. Наниматель несет ответственность перед наймодателем за нарушение условий договора лицами, которые проживают вместе с ним.

Если нанимателями жилья есть несколько человек, их обязанности по договору найма жилья являются солидарными.

Текущий ремонт жилья, переданного в аренду, обязан осуществлять наниматель, если иное не установлено договором. Капитальный ремонт жилья, переданного в аренду, обязан осуществлять наймодатель, если иное не установлено договором. Переоборудование жилого дома, в котором находится жилье, переданное в аренду, если такое переоборудование существенно изменит условия пользования жильем, не допускается без согласия нанимателя.

Размер платы за пользование жильем устанавливается в договоре найма жилья. Если законом установлен максимальный размер платы за пользование жильем, плата, установленная в договоре, не может превышать этого размера. Одностороннее изменение размера платы за пользование жильем не допускается, если иное не установлено договором или законом. Наниматель вносит плату за пользование жильем в срок, установленный договором найма жилья. Если срок внесения платы за пользование жильем не установлен договором, наниматель вносит ее ежемесячно.

Договор найма жилья заключается на срок, установленный договором. Если в договоре срок не установлен, договор считается заключенным на пять лет.

В случае истечения срока договора найма жилья наниматель имеет преимущественное право на заключение договора найма жилья на новый срок. Не позднее чем за три месяца до истечения срока договора найма жилья наймодатель может предложить нанимателю заключить договор на тех же или иных условиях либо предупредить нанимателя об отказе от заключения договора на новый срок. Если наймодатель не предупредил нанимателя, а наниматель не освободил помещение, договор считается заключенным на тех же условиях и на тот же срок.

Если наймодатель отказался от заключения договора на новый срок, но в течение одного года заключил договор найма жилья с другим лицом, наниматель вправе требовать перевода на него прав нанимателя и (или) возмещения убытков, причиненных отказом заключить с ним договор на новый срок.

В случае продажи жилья, которое было предметом договора найма, наниматель имеет преимущественное перед другими лицами право на его приобретение.

Наниматель жилья вправе с согласия других лиц, постоянно проживающих совместно с ним, в любое время отказаться от договора найма, письменно предупредив об этом наймодателя за три месяца.

Если наниматель освободил помещение без предупреждения, наймодатель вправе требовать от него плату за пользование жильем за три месяца, если наймодатель докажет, что он не мог заключить договор найма жилья на таких же условиях с другим лицом.

Наниматель вправе отказаться от договора найма жилья, если жилье стало непригодным для постоянного проживания в нем.

Договор найма жилья может быть расторгнут по решению суда по требованию наймодателя в случае:

1) невнесения нанимателем платы за жилье за ​​шесть месяцев, если договором не установлен более длительный срок, а при краткосрочном найме - более двух раз;

2) разрушения или порчи жилья нанимателем или другими лицами, за действия которых он отвечает.

По решению суда нанимателю может быть предоставлен срок не более одного года для восстановления жилья. Если в течение срока, определенного судом, наниматель не устранит допущенных нарушений, суд по повторному иску наймодателя принимает решение о расторжении договора найма жилья. По просьбе нанимателя суд может отсрочить исполнение решения не более чем на один год.

Договор найма части дома, квартиры, комнаты (части комнаты) может быть расторгнут по требованию наймодателя в случае необходимости использования жилья для проживания самого наймодателя и членов его семьи. Наймодатель должен предупредить нанимателя о расторжении договора не позднее чем за два месяца.

Если наниматель жилья или другие лица, за действия которых он отвечает, используют жилье не по назначению или систематически нарушают права и интересы соседей, наймодатель может предупредить нанимателя о необходимости устранения этих нарушений. Если наниматель или другие лица, за действия которых он отвечает, после предупреждения продолжают использовать жилье не по назначению или нарушать права и интересы соседей, наймодатель вправе требовать расторжения договора найма жилья.

В случае расторжения договора найма жилья наниматель и другие лица, которые проживали в помещении, подлежат выселению из жилья на основании решения суда, без предоставления им другого жилья.

Что такое залог и залоговая сумма при аренде квартиры? 

При сдачи в аренду квартиры арендодатель берет за первый и последний месяц проживания. Вы за месяц до съезда вместо платы предупреждаете владельца о том, что арендуете его квартиру последней месяц. Для этого это и делается,что бы у владельца была возможность и время подыскать новых квартирантов. А вот залог - это другое, это сумма которую берут в залог на тот случай, если квартиранты что либо повредили или испортили за время проживания. И когда люди съезжают, приходит владелец и смотрит, если все в порядке, то возвращает залог, если нет, то оценивает ущерб и удерживает сумму на восстановление. К срокам проживания залог не имеет не какого отношения. 

Образец договора аренды квартиры:

ДОГОВІР ОРЕНДИ КВАРТИРИ (ЖИТЛОВОГО ПРИМІЩЕННЯ) №______

м._______                                                                                                                        ____  _____________20_ р.

 

_____ПІП______ (надалі іменується "Орендодавець", з однієї сторони, та ______ПІП_____ (надалі іменується "Орендар"), з іншої сторони, в подальшому разом іменуються "Сторони", а кожна окремо - "Сторона" уклали цей Договір оренди (надалі іменується "Договір") про таке:

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

1.1. В порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві у строкове платне користування‚ а Орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування житлове приміщення (квартиру), що визначене у цьому Договорі (надалі іменується "Квартира"), та зобов'язується сплачувати Орендодавцеві орендну плату.

1.2. Адреса Квартири‚ що орендується: Україна, м.______, вул.___________, буд ___________, кв. ___________.

1.3. Загальна площа Квартири‚ що орендується: ___________ кв. м.

1.4. Поверх:___________.

1.5. Стан Квартири‚ що орендується‚ на момент передання в оренду: придатне для використання у відповідності до мети оренди, визначеної у п. 2.1цього Договору.

1.6. Недоліки Квартири‚ що орендується‚ на момент передачі в оренду:___________.

1.7. В оренду також здається наступне майно‚ яке знаходиться у Квартирі‚що орендується: ___________.

1.8. Сторони домовились про такий порядок відновлення приміщення та майна Квартири‚ що орендується: капітальний ремонт Квартири та майна в ній здійснює ___________, поточний ремонт Квартири та майна в ній здійснює ___________ .

2. МЕТА ОРЕНДИ.

2.1. Квартира‚ що орендується‚ надається Орендарю для проживання.

3. ПОРЯДОК ПЕРЕДАННЯ КВАРТИРИ ТА МАЙНА В НІЙ В ОРЕНДУ.

3.1. Квартира та майно‚ що орендуються‚ повинні бути передані Орендодавцем та прийняті Орендарем протягом ___________ днів.

3.2. У момент підписання Акту прийому-передачі Орендодавець передає Орендарю ключі від приміщення‚ що орендується.

4. СТРОК ОРЕНДИ.

4.1. Строк оренди приміщення‚ що орендується‚ складає ___________ місяців з моменту прийняття приміщення‚ що орендується‚ за Актом прийому-передачі.

5. ОРЕНДНА ПЛАТА ТА РОЗРАХУНКИ ЗА ДОГОВОРОМ.

5.1. Розмір місячної орендної плати складає:___________грн. (___________________ гривень).

5.2. Орендна плата сплачується Орендарем не пізніше ___________ числа кожного наступного місяця.

5.3. Розмір орендної плати може переглядатися за письмовою вимогою Орендодавця.

5.4. Зобов'язання Орендаря за сплатою орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку в розмірі ___________грн. (___________________ гривень).

5.5. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який строк у розмірі‚ що визначається на

момент оплати.

5.6. Вартість комунальних послуг не входить до орендної плати.

5.7. Усі витрати за користування комунальними послугами, телефонами, послугами інтернет оплачуються Орендарем самостійно.

5.8. У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Квартири та Майна за Актом прийому-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції (якщо такі передбачені цим Договором).

6. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ОРЕНДОДАВЦЯ.

6.1. Орендодавець зобов'язаний:

- забезпечувати безперешкодне використання Орендарем Квартири та майна в ній‚ що орендується‚ на умовах цього Договору;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.

6.2. Орендодавець має право:

- контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання приміщення та майна Квартири, переданого в оренду за цим Договором;

- виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання;

- здійснювати контроль за станом приміщення Квартири та Майна шляхом візуального обстеження, але з обов’язковим попередженням Орендаря якнайменше за день до такого обстеження.

7. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ОРЕНДАРЯ.

7.1. Орендар зобов'язується:

- використовувати Квартиру‚ що орендується‚ виключно у відповідності до мети оренди, визначеної у п. 2.1 цього Договору;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату;

- забезпечувати збереження орендованого приміщення та майна Квартири, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати приміщення та майно Квартири в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване майно та приміщення Квартири в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки;

- дотримуватися протипожежних правил‚ а також правил користування тепловою та електричною енергією‚ не допускати перевантаження електромереж;

- здійснювати за власний рахунок поточний ремонт приміщення та майна Квартири;

- не здійснювати без письмової згоди Орендодавця перебудову та перепланування приміщення Квартири‚ що орендується.

- надати Орендодавцю доступ на об'єкт оренди з метою перевірки його стану і відповідності напряму використання за цільовим призначенням, визначеному цим Договором;

- у разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві, орендовану Квартиру та Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна;

- своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованої Квартири.

7.2Орендар має право:

- використовувати орендовану Квартиру та майно в ній відповідно до його призначення та умов цього Договору;

- користуватися системами комунікацій‚ які знаходяться в приміщенні Квартири‚ що орендується;

- здавати майно в суборенду лише за письмовою згодою Орендодавця;

- установлювати сигналізацію та інші системи охорони.

8. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА ПОРУШЕННЯ ДОГОВОРУ.

8.1. У випадку порушення зобов'язання, що виникає з цього Договору (надалі іменується "порушення Договору"), Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та (або) чинним в Україні законодавством.

8.1.1. Порушенням Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору.

8.1.2. Сторона вважається невинуватою і не несе відповідальності за порушення Договору, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання цього Договору.

8.2. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість Орендаря становить загалом не менше ніж___________грн. (___________________ гривень), Орендар також сплачує штраф Орендодавцю у розмірі ___________грн. (___________________ гривень).

9. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ.

9.1. Усі спори, що виникають з цього Договору або пов'язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами.

9.2. Якщо відповідний спір не можливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного в Україні законодавства.

10. ДІЯ ДОГОВОРУ.

10.1. Цей Договір підписується між двома фізичними Сторонами.

10.2. Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання.

10.3. Строк цього Договору починає свій перебіг з ___________ 20_ року та закінчується ___________ 20_ року.

10.4. Закінчення строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.

10.5. Договір може бути розірваний на вимогу однієї із сторін Договору у разі невиконання іншою стороною обов'язків передбачених цим Договором.

10.6. Орендодавець чи Орендар має право розірвати цей Договір попередивши іншу Сторону за один місяць наперед.

11. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.

11.1. Усі правовідносини, що виникають з цього Договору або пов'язані із ним, у тому числі пов'язані із дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням цього Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення Договору, регламентуються цим Договором та відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосовними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

11.2. Сторони несуть повну відповідальність за правильність вказаних ними у цьому Договорі реквізитів та зобов'язуються своєчасно у письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а у разі неповідомлення несуть ризик настання пов'язаних із цим несприятливих наслідків.

11.3. Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу у разі, якщо вони укладені (складені) у тій самій формі, що й цей Договір.

11.4. Цей Договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу.

Місцезнаходження та реквізити сторін

Договор аренды земли

Аренда земельного участка

Основные принципы оформления прав на земельные участки в Украине определены в Земельном кодексе Украины. В частности, статья 93 ЗКУ определяет, что земельные участки могут передаваться в аренду гражданам и юридическим лицам Украины, иностранцам и лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам, международным объединениям и организациям и даже иностранным государствам.

При этом, не подлежат передаче в аренду земельные участки, искусственно созданные в пределах прибрежной защитной полосы или полосы отвода, на землях лесохозяйственного назначения и природно-заповедного фонда, размещенных в прибрежной защитной полосе водных объектов.

Различают краткосрочную и долгосрочную аренду земельного участка. Первая из них не может превышать  5 (пяти) лет последняя 50-ти. Важно, что право аренды земельного участка может быть объектом отчуждения, в том числе продаваться на земельных торгах, а также быть предметом залога, передаваться по наследству, кроме установленных законодательством случаев.

Более конкретно, вопросы аренды земли регулируются специальным законом – Законом Украины «Об аренде земли» (далее – Закон).

Согласно статьи 3 Закона, объектами аренды  являются  земельные участки, находящиеся в собственности граждан,  юридических лиц,  коммунальной  или государственной собственности. Соответственно, и арендодателями земельных участков выступают их собственники. Если речь идет о землях коммунальной собственности, то их арендодателями являются  сельские, поселковые, городские советы. Арендодателями земельных  участков, находящихся в совместной собственности территориальных  общин,  являются районные,  областные советы  и Верховный  Совет  Автономной  Республики  Крым. Ну а арендодателями  земельных  участков, находящихся в государственной собственности, являются соответствующие  органы  исполнительной  власти.

Арендодателем земельного участка, входящего в состав наследства, в случае отсутствия наследников по завещанию и по закону, устранения их от права на наследование, непринятия ими наследства, а также отказа от его принятия по истечении шести месяцев со дня открытия наследства, является лицо, которое управляет наследством.

В случае, если земельный участок является предметом залога, то передать его в аренду собственник имеет право только с согласия залогодержателя.

Договор аренды земли. Существенные условия и заключение

Отдельное внимание уделим договору аренды земельного участка. Закон предусматривает, что  договор аренды земли, по которому арендодатель обязуется за  плату  передать  арендатору  земельный  участок во владение и  пользование на определенный срок, заключается в  письменной  форме  и по желанию одной из сторон может быть заверен нотариально. К слову Кабинет Министров Украины утвердил типовую форму  договора  аренды земли, как это предписывает Закон.

Существенными  условиями договора аренды земли, то есть условиями, без которых договор не может быть зарегистрирован или может быть признан недействительным, являются:

  • объект  аренды с указанием кадастрового   номера,  места  расположения и размера земельного участка
  • срок действия договора аренды;
  • арендная плата с указанием ее  размера,  индексации,  форм платежа,   сроков,   порядка  ее   внесения  и   пересмотра и ответственности за ее неуплату;
  • условия использования и целевое назначение арендуемого земельного  участка;
  • условия сохранения состояния объекта аренды;
  • условия и сроки передачи земельного участка арендатору;
  • условия возврата земельного участка арендатору;
  • существующие ограничения  (отягощения)  относительно использования  земельного участка;
  • определение стороны,  несущей риск  случайного  повреждения или уничтожения объекта аренды или его части;
  • ответственность сторон;
  • условия  передачи  в  залог и  внесения в уставный капитал права  аренды  земельного участка.

Стороны могут внести в договор аренды земли и другие условия, в частности о качественном  состоянии  земельных   угодий,   порядке выполнения обязательств сторон,  о порядке страхования объекта аренды, порядке возмещения затрат на осуществление мероприятий по охране и улучшении объекта аренды, проведение мелиоративных работ и т.д., однако и без этих условий договор не потеряет своей действительности.

Неотъемлемой частью договора аренды земли являются:

  • план или схема арендуемого земельного участка;
  • кадастровый план земельного участка с отображением  ограничений (отягощений) в ее использовании и установленных земельных сервитутов;
  • акт определения границ   земельного  участка в натуре   (на местности);
  • акт приема-передачи объекта аренды;
  • если перед заключением договора аренды разрабатывался проект  отвода  земельного участка, то его также необходимо прилагать к договору.

Процедура заключения договора аренды земли зависит от того, кто является ее арендодателем. Так, заключение договора  аренды  земельного участка  из земель частной собственности осуществляется по взаимному согласию арендодателя и арендатора. Заключение договора   аренды   земельного участка из  земель государственной или  коммунальной собственности осуществляется на основании решения соответствующего  органа исполнительной власти или органа местного самоуправления, или по  результатам аукциона.

Заключение договора   аренды   земельного  участка может  быть осуществлено также в  порядке наследования.

Закон предусматривает необходимость государственной регистрации права аренды земельного участка в порядке, установленном Законом Украины «О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их обременений».

Передача объекта  аренды арендатору производится арендодателем в сроки и на условиях, определенных  договором  аренды  земли,  по акту приема-передачи.

Арендная плата

Арендная плата за землю, согласно определению законодательства - это  платеж,  который  арендатор  вносит арендодателю за пользование земельным участком.

Если речь идет об арендной плате за пользование землей, находящейся в частной собственности, то размер, форма и  сроки  внесения  арендной  платы  за  землю устанавливаются  по согласованию сторон в договоре аренды между ними. Сроки внесения   арендной   платы   за  земельные участки государственной  и коммунальной   собственности устанавливаются Налоговым кодексом Украины.

Если договор аренды земли будет признан недействительным в судебном порядке, полученная  арендодателем арендная плата за  фактический  срок аренды земли не возвращается.

Арендная плата за землю может оплачиваться не только в денежной форме (кроме случаев аренды земель государственной и коммунальной собственности, где возможна только денежная форма оплаты), но и в натуральной форме, а также в виде предоставления услуг арендодателю.

Срок действия  договора аренды и последствия его прекращения

Как уже говорилось выше, договора аренды земли могут быть кратко- и долгосрочные. Максимальный срок действия договора аренды не может превышать 50 лет.

После завершения строительства и принятия  объекта  в эксплуатацию добросовестный арендатор земельного участка,  предоставленного для нужд  строительства и  обслуживания соответствующего  объекта, имеет право на первоочередное право на заключение договора аренды земли на срок  до 50 лет либо прекращения действия договора аренды земли.

Право на аренду земельного  участка  переходит  после  смерти физического лица – арендатора к его наследникам,  а в случае их отказа или отсутствия - к лицам, которые использовали этот земельный участок вместе с арендатором и выявили желание стать арендаторами в случае, если это не противоречит требованиям Земельного кодекса Украины и этого Закона.

Прекращение договора аренды земли возможно в случае:

  • окончания срока, на который он был заключен;
  • выкупа земельного участка для общественных нужд и принудительного отчуждения  земельного  участка в связи с общественной необходимостью;
  • объединения в  одном лице собственника и арендатора земельного участка;
  • смерти физического лица – арендатора,  осуждения  его  к лишению свободы и отказа наследников умершего или членов семьи осужденного от   выполнения  заключенного  договора  аренды  земельного участка;
  • отчуждения  права аренды земельного участка залогодержателем;
  • приобретения  права  собственности  на  жилой  дом, здание или сооружение,  находящихся  на  арендованном  другим лицом земельном участке и в других случаях, предусмотренных законом.

Обратите внимание на то, что в случае досрочного расторжения договора аренды земли по инициативе арендатора арендодатель имеет  право  на получение  арендной  платы на землях сельскохозяйственного назначения за шесть месяцев,  а на  землях несельскохозяйственного назначения  -  за  год,  если  на протяжении указанного  периода не  поступило  предложений от других  лиц  на заключение договора  аренды  этого же земельного участка на тех же условиях (кроме случая, когда причиной расторжения договора аренды стало невыполнение арендодателем своих обязательств по договору).

По завершению  срока действия договора аренды земли, арендатор,  который добросовестно  выполнял свои обязательства по договору,  имеет  преимущественное  право на заключение договора аренды земли на новый срок (возобновление  договора  аренды земли). Но для того, чтобы воспользоваться своим преимущественным правом арендатор должен письменно уведомить о своем желании арендодателя в сроки, оговоренные договором аренды, и в любом случае, не позднее, чем за месяц до его завершения, приложив к письму проект дополнительного соглашения о возобновлении договора аренды.

Возможен также вариант возобновления договора аренды, при котором арендатор продолжает пользоваться земельным участком по истечению срока действия договора, а арендодатель не направляет ему письмо с возражением о возобновлении договора в течение месяца с момента окончания срока действия договора.

Каковы же последствия прекращения договора аренды земельного участка?

В случае прекращения или расторжения договора аренды земли арендатор обязан вернуть арендодателю земельный участок на условиях, определенных договором. При этом, если у арендатора есть какие-либо имущественные претензии к арендодателю, он не имеет права удерживать с этой целью земельный участок после прекращения действия договора.

К лицу, к которому перешло право собственности на жилой дом, здание  или сооружение, размещенные на  арендованном земельном участке,  также  переходит  право  аренды на этот земельный участок. Договором,  который предусматривает приобретение права собственности на жилой дом,  здание  или  сооружение,  прекращается  договор  аренды земельного  участка в части аренды предыдущим арендатором земельного участка,  на котором размещены  такой жилой дом, здание или сооружение.  В ситуации же, когда срок договора аренды земельного участка, на котором размещены объекты права собственности арендатора, истек, такой арендатор имеет преимущественное право на продолжение (возобновление) договора аренды. Если же стороны не пришли к соглашению об условиях продления договора аренды, им, в любом случае необходимо будет находить общий язык относительно условий размещения недвижимого имущества одного собственника на территории недвижимого имущества другого собственника, в том числе и используя институты судебной власти.

Образец договора аренды земли (типовой договора аренды земли)

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 3 березня 2004 р. № 220

 

 

ТИПОВИЙ
договір оренди землі

 

 

___________________________________________________ "___" ________________ 20__ р.

                                         (місце укладення)

 

Орендодавець (уповноважена ним особа) ____________________________________________

   (прізвище, ім'я та

___________________________________________
по батькові фізичної особи,

___________________________________________, з одного боку, та

 найменування юридичної особи)

орендар _____________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи,

____________________________________________

найменування юридичної особи)

____________________________________________, з другого, уклали цей

 

договір про нижченаведене:

 

Предмет договору

 

  1. Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) _________________________________

(цільове призначення)

з кадастровим номером (кадастровими номерами) ____________________________________,

яка розташована (які розташовані) __________________________________________________.

(місцезнаходження)

 

Об'єкт оренди

 

  1. В оренду передається (передаються) земельна ділянка (земельні ділянки) загальною площею ________________________________________,
                                           (гектарів)

у тому числі ___________________________________

                              (площа та якісні характеристики

_______________________________________
земель, зокрема меліорованих,

_______________________________________
за їх складом та видами угідь - рілля,

_________________________________________
сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)

______________________________________

 

 

  1. На земельній ділянці (земельних ділянках) розміщені об'єкти нерухомого майна _____________________________________

(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів)

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________, а також інші об'єкти інфраструктури

_________________________________________
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об'єктів інфраструктури, у тому числі доріг,

_________________________________________
майданчиків з твердим покриттям, меліоративних систем тощо)

________________________________________

________________________________________

 

  1. Земельна ділянка (земельні ділянки) передається (передаються) в оренду разом з ____

________________________________________
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших

_______________________________________
об'єктів)

 

  1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору становить:

____________________________________ ______ гривень;

(кадастровий номер земельної ділянки )

____________________________________ ______ гривень.

(кадастровий номер земельної ділянки)

  1. Земельна ділянка (земельні ділянки), яка передається (які передаються) в оренду, має (мають) такі недоліки, що можуть перешкоджати її (їх) ефективному використанню:

____________________________________

____________________________________

____________________________________.

 

  1. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини* _______________________________

___________________________________

___________________________________

 

Строк дії договору

 

  1. Договір укладено на ____________________ років (у разі оренди земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк оренди не може бути меншим як сім років; у разі створення індустріального парку на землях державної чи комунальної власності земельна ділянка (земельні ділянки) надається (надаються) в оренду на строк не менш як 30 років; у разі передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є земельними ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, строк дії договору оренди землі не може бути меншим як 10 років).

 

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за ____________ днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

 

Орендна плата

 

  1. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі _______________________

___________________________________
(розмір орендної плати: у грошовій формі — у гривнях із зазначенням ______________________________________
способів внесення за земельні ділянки приватної власності, а за

______________________________________
земельні ділянки державної або комунальної власності — із зазначенням відсотків
______________________________________
суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки; ______________________________
в натуральній формі (для земельних ділянок приватної
___________________________________
власності) - перелік, кількість або частка продукції, одержуваної
___________________________________
із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови,
___________________________________
порядок, строки поставки, при цьому розрахунок у натуральній формі повинен
___________________________________
відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими
___________________________________.
цінами на дату внесення орендної плати)

 

  1. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації.

    -------------------------------------

             (непотрібне закреслити)

 

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

  1. Орендна плата вноситься у такі строки:

1) за земельні ділянки державної та/або комунальної власності, набуті в оренду за результатами земельних торгів:

за перший рік - не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди;

починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;

2) за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності, набуті в оренду без проведення земельних торгів:

за перший рік - у п’ятиденний строк після підписання договору оренди;

починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;

3) за земельні ділянки приватної власності, земельні ділянки несільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності у такі строки _______________________

__________________________________________.

 

  1. Передача продукції в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

 

  1. Розмір орендної плати переглядається _______________________________________

(періодичність)

у разі:

зміни умов господарювання, передбачених договором;

зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;

зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності;

в інших випадках, передбачених законом.

Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності, які передані в оренду за результатами земельних торгів, не може переглядатися у бік зменшення.

 

  1. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

стягується пеня у розмірі ________ відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення.

 

Умови використання земельної ділянки (земельних ділянок)

 

  1. Земельна ділянка (земельні ділянки) передається в оренду для ____
    (мета використання)

________________________________

 

  1. Цільове призначення земельної ділянки (земельних ділянок) ____________________

_________________________________

 

  1. Умови збереження стану об'єкта оренди _____________________________________

_____________________________________

_____________________________________

 

Умови повернення земельної ділянки (земельних ділянок)

 

  1. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).

  1. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
  2. Поліпшення стану земельної ділянки (земельних ділянок), проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають (не підлягають) відшкодуванню. Умови,  обсяги   і   строки

                          ------------------------------------
                                          (непотрібне закреслити)

відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки (земельних ділянок) визначаються окремою угодою сторін.

  1. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

  1. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання

земельної ділянки (земельних ділянок)

 

  1. На орендовану земельну   ділянку  (орендовані земельні ділянки)  встановлено   (не    встановлено)

                                                                                               ------------------------------------------
                                                                                                                                                    (непотрібне закреслити)

   обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб

_________________________________
(підстави встановлення обмежень (обтяжень)

__________________________________

 

  1. Передача в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

 

Інші права та обов'язки сторін*

 

  1. Права орендодавця:________________

_____________________________________

_____________________________________

_____________________________________

_____________________________________

 

__________

* Визначаються відповідно до Закону України "Про оренду землі".

 

  1. Обов'язки орендодавця**:____________

_______________________________________

_______________________________________

_______________________________________

_______________________________________

_______________________________________

______________________________________

 

  1. Права орендаря:___________________

_____________________________________

_____________________________________

_____________________________________

_____________________________________

____________________________________

 

  1. Обов’язки орендаря***: ___________

____________________________________

____________________________________

____________________________________

___________________________________

___________________________________

___________________________________.

Ризик випадкового знищення або пошкодження
об'єкта оренди чи його частини

 

  1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар (орендодавець).

--------------------------------
   (непотрібне закреслити)

 

Страхування об'єкта оренди

 

  1. Згідно з цим договором об'єкт оренди  підлягає (не підлягає)  страхуванню  на  весь

                                                                                    ----------------------------
                                                                                                         (непотрібне закреслити)

період дії цього договору.

 

  1. Страхування об'єкта оренди здійснює орендар (орендодавець).

                                                                                 -------------------------------
                                                                                                       (непотрібне закреслити)

 

  1. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.

 

Зміна умов договору і припинення його дії

 

  1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

 

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

 

  1. Дія договору припиняється у разі:

 

закінчення строку, на який його було укладено;

 

придбання орендарем земельної ділянки (земельних ділянок) у власність;

 

викупу земельної ділянки (земельних ділянок) для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки (земельних ділянок) з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

 

ліквідації юридичної особи-орендаря.

 

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

 

  1. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

 

взаємною згодою сторін;

 

рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

 

  1. Розірвання договору оренди   землі   в   односторонньому   порядку    допускається (не допускається).

----------------------------------------
         (непотрібне закреслити)

 

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є**** ____________________

___________________________________

___________________________________

___________________________________

 

  1. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку (орендовані земельні ділянки) до   другої   особи,   а   також  реорганізація  юридичної   особи-орендаря   є   (не  є)  

 --------------------------
(непотрібне закреслити)

підставою для зміни умов або розірвання договору.

 

Право на орендовану земельну ділянку (орендовані земельні ділянки) у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за  рішенням  суду  переходить  (не переходить)  до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю

 -------------------------------------
(непотрібне закреслити)

земельну ділянку (ці земельні ділянки) разом з орендарем.

 

Відповідальність сторін за невиконання або
неналежне виконання договору

 

  1. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

 

  1. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

 

Прикінцеві положення

 

  1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий — в орендаря.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

 

 

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар
______
ПІБ фіз. ос.
______
ПІБ фіз. ос.
_____________
 паспортні дані
_____________
 паспортні дані
_____________________
(серія, номер, ким і коли вид.
_____________________
(серія, номер, ким і коли вид.
___________________
найм. юридичн. особи,
___________________
найм. юридичн. особи,
____________________
що діє на підставі устан. док-та
____________________
що діє на підставі устан. док-та

_____________________
назва, ким і коли затверджений), 

відомості про дер-ну реєстр.

_____________________
назва, ким і коли затверджений), 

відомості про дер-ну реєстр.

_____________________
банківські реквізити
_____________________
банківські реквізити
Місце проживання фізичної особи, місцезнаходження юридичної особи Місце проживання фізичної особи, місцезнаходження юридичної особи
_____________
(індекс, область,
_____________
(індекс, область,
________________
район, місто, село, вулиця,
_______________
район, місто, село, вулиця,
_______________
номер будинку та квартири)
_______________
номер будинку та квартири)
Ідентиф. номер фіз. особи ______ Ідентиф. номер фіз. особи ______
Ідентиф. код юр. особи ____________ Ідентиф. код юр. особи ____________
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
МП (за наявності печатки) МП (за наявності печатки)

 

__________

* У разі оренди земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення (сільськогосподарських угідь) державної та/або комунальної власності у пункті 7 “Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини” договору зазначаються дані агрохімічного паспорта земельної ділянки (земельних ділянок).

У разі оренди земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення (сільськогосподарських угідь) приватної власності рекомендується у пункті 7 “Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини” договору зазначати дані агрохімічного паспорта земельної ділянки (земельних ділянок).

** У разі передачі в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення державної та /або комунальної власності (сільськогосподарські угіддя) включається право орендодавця вимагати відповідно до законодавства від орендаря збереження родючості ґрунтів, шляхом перевірки не рідше ніж один раз на три роки стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) на відповідність показникам агрохімічного паспорта земельної ділянки.

*** У разі передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є земельними ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, включається зобов’язання орендаря здійснювати інвестиції у розвиток та модернізацію відповідних меліоративних систем і об’єктів інженерної інфраструктури та сприяти їх належній експлуатації.

**** У разі передачі в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення може включатися вимога щодо дотримання орендарем екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил відповідно до статті 24 Закону України “Про оренду землі” та припинення договору оренди землі шляхом його розірвання відповідно до вимог статті 32 Закону України “Про оренду землі” у разі недотримання такої вимоги, зокрема погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан.

 

{Типовий договір із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1724 від 13.12.2006, № 780 від03.09.2008, № 843 від 23.11.2016, № 890 від 22.11.2017}

Договор аренды нежилого помещения

Договор найма нежилого помещения (здания или другого капитального сооружения, их отдельной части) заключается в письменной форме. Договор найма здания или другого капитального сооружения (их отдельной части) сроком на три года и более подлежит нотариальному удостоверению. Право пользования недвижимым имуществом, которое возникает на основании договора найма здания или другого капитального сооружения (их отдельной части), заключенного на срок не менее трех лет, подлежит государственной регистрации в соответствии с законом.

Передача нанимателю здания или другого капитального сооружения (их отдельной части) оформляется соответствующим документом (актом), который подписывается сторонами договора. С этого момента начинается исчисление срока договора найма, если иное не установлено договором.

Возвращение нанимателем предмета договора найма оформляется соответствующим документом (актом), который подписывается сторонами договора. С этого момента договор найма прекращается.

Одновременно с правом найма здания или другого капитального сооружения (их отдельной части) нанимателю предоставляется право пользования земельным участком, на котором они находятся, а также право пользования земельным участком, прилегающим к зданию или сооружению, в размере, необходимом для достижения цели найма .

В договоре найма стороны могут определить размер земельного участка, передаваемого нанимателю. Если размер земельного участка в договоре не определен, нанимателю предоставляется право пользования всем земельным участком, которым владел наймодатель.

Если наймодатель не является собственником земельного участка, считается, что собственник земельного участка соглашается на предоставление нанимателю права пользования земельным участком, если иное не установлено договором наймодателя с собственником земельного участка.

Плата, взимаемая с нанимателя здания или другого капитального сооружения (их отдельной части), состоит из платы за пользование им и платы за пользование земельным участком.

Образец договора аренды нежилого помещения

ДОГОВІР оренди нежитлового приміщення

 

 м.___________ "___"_________20__р.

 

 

_______________________________________________, іменований(е) надалі Орендодавець в особі _____________________, що діє на підставі __________________, з однієї сторони й ____________________, що діє на підставі __________________ в особі _____________________,  з іншого боку, уклали даний договір про нижченаведене:

 

1. Загальні умови 

1.1. Орендодавець передає Орендареві в користування частину належного йому нежитлового приміщення площею __________ кв.м., що знаходиться за адресою: _________________________________.

1.2. Строк оренди _____________ років визначається з "___"_____20__.

 

2. Обов'язки сторін

Орендодавець зобов'язується:

2.1. Передати зазначене приміщення ____________________________ у стані, що забезпечує його використання для розміщення Орендаря.

2.2. Робити капітальний ремонт переданого приміщення, пов'язаний із загальним капітальним ремонтом будинку.

Орендар зобов'язується:

2.3. Користуватися орендованими приміщеннями відповідно до їх призначення.

2.4. Робити поточний ремонт використовуваних приміщень.

2.5. Щомісяця _____________________________ (можливі варіанти:

поквартально й т.д.) не пізніше 10 числа наступного за періодом платежу

місяця, вносити плату за користування приміщеннями з розрахунку річної

оплати _________ грн. за 1 кв. метр. Розмір орендної плати залишається незмінним на весь період дії договору.

2.6. По закінченні терміну дії договору передати Орендодавцеві приміщення в стані, придатному для його подальшого використання.

 

3. Платежі й розрахунки за договором

3.1. Орендар оплачує експлуатаційні витрати, центральне опалення й надавані йому комунальні послуги з розрахунку, прикладеному до договору, який є його невід'ємною частиною. Оплата цих послуг здійснюється Орендарем щомісячно не пізніше ___ числа за минулий місяць.

3.2. Остаточний розрахунок здійснюється сторонами після закінчення року.

 

4. Відповідальність сторін

4.1. Невиконання Орендодавцем обов'язку по проведенню ремонту надає право Орендареві зробити капітальний ремонт за власний рахунок і стягнути з контрагента його вартість, або зарахувати її в рахунок орендної плати.

4.2. При простроченні сплати орендної плати Орендар зобов'язаний сплатити Орендодавцеві за кожний день прострочення пеню в розмірі ____% від суми платежу.

 

5. Заключні положення

5.1. Після закінчення терміну дії договору Орендар має право переважного укладання договору на новий строк.

5.2. Одностороння відмова від виконання зобов'язань і одностороння зміна умов договору не допускаються. Договір може бути розірваний у випадках, передбачених чинним законодавством.

5.3. Суперечки, що випливають із даного договору, вирішуються у встановленому законом порядку.

 Юридичні адреси й реквізити сторін

 

Орендар: _________________________________

__________________________________________

 Орендодавець: _____________________________

 

__________________________________________

 Підписи сторін

 

Орендар              Орендодавець

______________ ______________

 

 

М.П.                            М.П.

Налог при сдаче квартиры в аренду в Украине

Ставка налога составляет 18% от стоимости аренды. Больше информации о налогообложении доходов от аренды вы найдете в статье.

Могут ли квартиранты отобрать квартиру в Украине?

Вопрос читателя: если живут одни и те же квартиранты более 5 лет - то могут как-то через суд отобрать квартиру. Правда ли это? Или может есть какие-то другие возможности забрать квартиру или это не возможно не зависимо от срока проживания квартирантов?

Ответ: Это заблуждение!И оно тянется корнями в советское время, когда, по сути,отсутствовала частная собственность и все принадлежало государству. Тогда, вообщем, могли забрать у одних и передать другим и да, этому могло послужить и длительное проживание. Сейчас у нас капитализм и его фундаментальной основой является право и не прикосновенность частной собственности.Так же это прописано и в Конституции Украины. В вашем случаи, можно радоваться таким постоянным квартирантам и как следствие доходу.

Как выселить квартирантов с детьми?

Вопрос читателя: Какой процесс выселения квартирантов, если не был заключен письменный договор аренды. Кто и в какие сроки имеет право их выселить (милиция, исп. служба...)? Необходимо ли предварительное устное или письменное предупреждение о выселении?

Ответ: У вас нет договора,но судя по всему есть устная договоренность? Если они ее нарушили,но при этом отказываются освободить квартиру,то делается все очень просто : берете свой паспорт,документы на квартиру и идете к участковому.И объясняете ему,что в Вашей квартире находятся посторонние люди.( с участковым надо быть "благодарным").После берете участкового и слесаря из Жэка и вскрываете дверь,меняете замок,а вещи квартирантов выставляете за дверь.Это.,если в пределах приличия :) Но если будете действовать в таких рамках,то можете дождаться и того,что будете в судебном порядке годами выставлять их из собственной квартиры,а они будут смеяться над Вами и продолжать бесплатно жить,в Вашей же квартире.Моя рекомендация :1 :Купите новый замок или секрет.2:Обратитесь к двум физически развитым знакомым мужчинам.с просьбой помочь.( Если таких,нет,то договоритесь с парой охранников из ближайшего скпермаркета (200 грн.на нос) Если у вас есть действующий ключ от квартиры,то вообще отлично.Открываете дверь, (желательно,когда квартирантов не будет дома) меняете замок и выставляете вещи. Если они вызовут милицию,то показываете работникам свой паспорт и копия документов на право собственности.

Читайте также:

Все статьи раздела

Поиск юридических услуг по операциям с недвижимостью

Нуждаетесь в юридической помощи?